Główne Obchody Uroczystosci Jubileuszu 70 lecia

• autor: lotkonopiska2, 2016-05-22 17:01

W sobotę 21 maja 2016 roku odbyły się główne uroczystości Jubileuszu 70 lecia powstania i działalności Klubu Sportowego GLKS Lot Konopiska. Zapraszamy na obszerną relacje z ich przebiegu.

medal-6444065.jpg medal-6444066.jpg medal-6473408.jpg

Podniosły charakter i bogatą oprawę organizacyjną, miały zorganizowane przez Komitet Obchodów przy GLKS Lot Konopiska uroczystości Jubileuszu 70 lecia.

Komitet Obchodów Jubileuszu

Stanisław Sączek     - Przewodniczący
Andrzej Szymanek  - wice Przewodniczący ds. Organizacyjnych
Roman Szydłowski - wice Przewodniczący ds. Finansowych
Bartosz Kowalski    - wice Przewodniczący ds. Sportowych
Wojciech Bator        - Skarbnik

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobach byłych działaczy i sportowców, którzy na przestrzeni minionych 70 lat nie szczędzili działań w budowie i rozwoju Klubu, zapisując się złotymi zgłoskami na kolejnych kartach jego pięknej historii. Ten symboliczny gest jest dzisiaj najlepszym świadectwem Ich dokonań w przeszłości. Jest również wyrazem ogromnego szacunku i pamięci, którą obecne pokolenia działaczy należnie pielęgnują. Następnie liczni zebrami uczestnicy uroczystości, udali się do Kościoła Św. Walentego, gdzie w asyście pocztów sztandarowych, proboszcz parafii ksiądz Sławomir Kaczmarek celebrował mszę świętą w intencji Lotu. Na długo w pamięci zebranych pozostaną piękne słowa wygłoszonej homilii, w której porównał on życie człowieka do sportu: „życie i piłka są tak samo frustrujące jak i fascynujące, różni je to, że życie jest ludzkie a piłka jest nożna”. Po zakończonym nabożeństwie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Konopiska, gospodarze imprezy wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali do Hali Sportowej, gdzie odbyła się Uroczysta Akademia z udziałem władz Gminy Konopiska na czele z Wójtem Konopisk, panem Jerzym Żurkiem. Wśród licznej reprezentacji zaszczytnych gości sobotnich uroczystości znaleźli się między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta Częstochowy i Prezydenta Częstochowy, związków, zrzeszeń, organizacji oraz klubów sportowych jak i również środowisk kulturalnych, oświatowych i administracyjnych. Oczywistym pozostaje, że na tak wzniosłej gali nie mogło zabraknąć wybitnych postaci sportu polskiego. Środowisko piłkarskie reprezentowali panowie Andrzej Szarmach, Zdzisław Kręcina, Jerzy Miedziński a wiceprezydent Częstochowy pan Andrzej Szewiński na pewno przypomniał swoją osobą, że Lot nie tylko piłką kiedyś stał, ale i prężnie działała sekcja siatkówki.

Na początku Akademii, głos zabrał pan Stanisław Sączek, przewodniczący Komitetu Obchodów Jubileuszu 70 lecia Lot, człowiek symbol, prawdziwa instytucja i żywa legenda klubu. W swoim wystąpieniu odniósł się do historii i początków sportu na terenie gminy Konopiska, nawiązał do najważniejszych sukcesów, które były udziałem sportowców zrzeszonych pod barwami Lotu na przestrzeni minionych lat. I chociaż pana Stanisława można byłoby słuchać w nieskończoność, nieubłaganym pozostawał czas, który wyznaczał ramy scenariusza i przebiegu uroczystości. A w dalszej jej części byliśmy świadkami uhonorowania wielu byłych i obecnych działaczy oraz zawodników Lotu, którym zostały wręczone, zaszczytne odznaczenia związkowe przyznane przez Śląski ZPN w Katowicach, Cz OZPN oraz medale 70 lecia GLKS Lot Konopiska.

W kolejnych punktach Akademii, nie zabrakło oficjalnych przemówień ze strony przybyłych gości, symbolicznych, okolicznościowych pucharów, upominków i życzeń, które przekazywane były na ręce obecnego Prezesa Zarządu pana Bartosza Kowalskiego.

Na koniec głos zabrał pan Andrzej Szymanek, który wspólną klamrą podsumował i zamknął tę część uroczystości. Wskazał, że Jubileusz jest wyjątkową okazją do przypomnienia wielu najistotniejszych wydarzeń z pięknej i bogatej historii Klubu, który bez wątpienia przez te długie lata stał się prawdziwą wizytówką Konopisk. Podziękował również byłym włodarzom Konopisk, którzy nie szczędzili starań by dziś Lot dysponował funkcjonalnym obiektem sportowym i mógł dalej prężnie prowadzić działalność sportową. Szczególne słowa uznania skierowane były do obecnych władz Gminy Konopiska i pana Jerzego Żurka, który wsparł wielkie przedsięwzięcie klubowe i wspólnym wysiłkiem doprowadził do wydania na tę okoliczność monografii klubu GLKS Lot Konopiska. Pierwszy jeszcze „ciepły” egzemplarz trafił z rąk pana Wójta do jej architekta i autora, pana Stanisława Sączka.

Część oficjalną obchodów Jubileuszu zakończył wydany w sali OSP Konopiska uroczysty obiad, po którym tradycyjnie już przy takich okazjach odbyło się spotkanie pokoleń, na którym nie zabrakło wielu wspomnień, opowieści i odwołań do wydarzeń mniej lub bardziej zacierających się w pamięci a które warto sobie przypomnieć bądź na poważnie bądź z przymrużeniem oka.

Pomimo, że główna część obchodów Jubileuszu za nami nie wyczerpuje się program zaplanowanych imprez. Już niedługo czekają nas emocje sportowe i pokazowy mecz naszej drużyny z aktualnym wicemistrzem Polski, drużyną Piasta Gliwice. Ale o tym wydarzeniu będziemy na naszej stronie niebawem informować.

autor: ~tadeusz bednarek 2016-05-23 18:52:16

avatar gratulacje i życzenia dalszych sukcesów na niwie sportowej oraz osobistej dla działaczy i zawodników przekazuje kibic z częstochowy.

autor: ~LOT 2016-05-27 16:58:48

avatar Dziekujemy i zapraszamy na nastepne Jubileusze!